Sok z wyciskarki czy sokowirówki: który z nich jest bardziej zdrowy?

Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby soku. Jest to napój dostarczający ogromnych ilości witamin oraz minerałów. Te, które znaleźć można w sklepach na ogół nie przypominają jednak prawdziwego soku.

Są dosładzane, rozcieńczane wodą, do tego często produkuje się je z zagęszczonego soku owocowego. W efekcie trudno uznać je za dobre źródło cennych substancji odżywczych? Co więc trzeba zrobić, aby otrzymać pełnowartościowy sok? Najlepiej przygotować go samodzielnie.

Owoce i warzywa na sok: jak je wybierać? Aby produkcja soku miała sens, trzeba sięgać po produkty najwyższej jakości. Najlepiej jest kupować warzywa oraz owoce od pewnego źródła. Jeśli jednak kupujemy je w dużych sklepach, trzeba unikać tych sprzedawanych w siatkach. Stawiając na te luzem, mamy możliwość wyboru najładniejszych sztuk. Optymalnie jest robić zakupy bezpośrednio u producenta. Niestety, na to nie każdy może sobie pozwolić. Należy wybierać owoce i warzywa sezonowe oraz w pełni dojrzałe. Powinny być pięknie wybarwione i charakteryzować się mocnym zapachem. Nie należy kupować tych obitych czy pokrytych plamami. Pleść absolutnie wyklucza owoc z zakupu. Podobnie otarcia. Sprawiają one, że owoce gorzej smakują.

Sok z wyciskarki. Wyciskarka do owoców miażdży komórki owoców lub warzyw. W efekcie pozyskuje z nich sok. W sklepach dostępne są obecnie wyciskarki jedno – oraz dwuślimakowe. Te jednoślimakowe o wiele łatwiej się czyści. Charakteryzują się jednak wyraźnie mniejszą wydajnością. Sok, który uzyskuje się z wyciskarki jest gęsty i mętny. Trudno dostrzec na nim pianę, ponieważ jest jej bardzo mało. Do tego ma ogromną ilość substancji odżywczych, do których zaliczają się witaminy, enzymy oraz sole mineralne. Owoce i warzywa nie nagrzewają się podczas przygotowywania soku. W efekcie nie dochodzi do wielkich strat tych cennych substancji. Sok z wyciskarki robi się nieco dłużej niż w klasycznej sokowirówce. Wszystko dlatego, że tempo obracania się ślimaka jest mniejsze niż prędkość z jaką kręcą się ostrza w sokowirówce.

zalety wyciskanych soków Sok z sokowirówki. Sokowirówka nie miażdży komórek owoców. Wirujące ostre noże rozcinają je. Następnie na owoce lub warzywa działa siła odśrodkowa, która pozyskuje sok. Trzeba jednak uświadomić sobie, że taki sposób produkcji soku ma mnóstwo wad. Przede wszystkim sok zostaje silnie napowietrzony. Objawem tego jest bardzo dużo piany, która nie wygląda apetycznie. Do tego podczas produkcji soku dochodzi do wytworzenia wysokiej temperatury. W efekcie enzymy znajdujące się w soku stają się nieaktywne. Niektóre witaminy mogą ulec zniszczeniu. Sok z sokowirówki jest przejrzysty, na próżno szukać w nim grudek oraz fragmentów owoców lub warzyw, z których sok był przygotowywany.