Jak mogą nam pomóc zawarte w sokach flawonoidy?

Zapchane tętnice i naczynia krwionośne mogą być poważnym problemem, są bowiem przyczyną chorób, które, w skrajnych przypadkach, stanowią zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla naszego życia. Na szczęście, można z nimi skutecznie walczyć, a terapia sokowa potrafi być wcale nie mniej skuteczna niż podawane nam leki.

Flawonoidy w sokach

Gdy sięgamy po świeżo wyciśnięte soki, które powstają z wykorzystaniem wyciskarki wolnoobrotowej, możemy mieć pewność, że znajdzie się w nich rutyna, kwercetyna oraz flawonoidy. Każda ze wspomnianych substancji może okazać się wybawieniem dla naszego organizmu, okazuje się bowiem, że są one w stanie dopełniać działanie, jakie jest charakterystyczne dla naturalnej witaminy C uszczelniającej i wzmacniającej nasze naczynia krwionośne. Wirusy i bakterie odczują to jako pierwsze, trudniej będzie im bowiem przedostać się do naszego organizmu.

Jak flawonoidy wpływają na nasze zdrowie?

Flawonoidy zasługują w tym kontekście na szczególną uwagę, okazuje się bowiem, że są w stanie uszczelniać nawet bardzo drobne naczynka krwionośne znane jako kapilary. To właśnie one zaopatrują organizm w niezbędne mu substancje odżywcze, są też odpowiedzialne za oczyszczanie go ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Na tym nie kończą się zalety flawonoidów znanych też jako skuteczny środek pozwalający na leczenie żylaków, krwawień i hemoroidów, a także sprawiających, że minimalizowana jest groźba utleniania witaminy C. Nie bez znaczenia jest i to, że przeciwdziałają one zakrzepom krwi i powstrzymują przed utlenieniem dobry cholesterol, co jest częstą przyczyną zatkania tętnic na skutek jego zgęszczenia.

Zdrowy styl życia

Nie można zresztą zapominać, że flawonoidy to ważny, ale nie jedyny element spożywanych przez nas soków. Te warto pić również w momencie, gdy w ich skład wchodzą trawy zbóż, okazuje się bowiem, że są one cennym źródłem fitosteroli. Te związki przypominają nieco cholesterol, w rzeczywistości jednak minimalizują ryzyko wystąpienia chorób serca, a nawet raka okrężnicy. Mogą też łagodzić skutki menopauzy. Ich pozyskanie nie jest trudne, nowoczesne wyciskarki nie mają bowiem dziś poważniejszych problemów z uporaniem się z nimi.

Soki warzywne

Bardzo dobrym pomysłem może okazać się przygotowanie soku bazującego na kiełkach brokułów. Te są warzywami bogatymi w sulforafen, możemy mieć więc pewność, że ich regularne stosowanie obniży ryzyko zachorowania na raka piersi. Kiełki brokułów nie muszą być przy tym jedyną częścią składową przygotowywanego przez nas soku, sprawdzają się bowiem znakomicie jako jego uzupełnienie. Korzystne są tez soki z pomidorów, te które powstają na bazie kapusty, a także soki z winogron i granatów.