Eliminowanie kwaśnych pokarmów z diety do opóźniania objawów choroby zwyrodnieniowej stawów

Możesz zapobiec pogorszeniu się objawów choroby zwyrodnieniowej stawów, a może nawet ich odwróceniu, poprawiając swoją dietę i styl życia.

Zrozumienie choroby zwyrodnieniowej stawów

"Osteo" oznacza kość, "artretyzm" to zapalenie stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych postaci zwyrodnieniowego zapalenia stawów w naszych czasach. Jest to zwyrodnienie chrząstki stawowej. Chrząstka jest żelową substancją pomiędzy kośćmi, która działa jak poduszka lub "amortyzator".

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy większej liczby mężczyzn poniżej 40 roku życia, kobiet między 40 a 70 rokiem życia, a także obu płci powyżej 70 roku życia.

Chociaż choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy większej liczby osób w podeszłym wieku, to obecnie dotyczy nawet młodszych osób. Przyczyną nie jest po prostu zużycie.

Nasz organizm nieustannie przechodzi proces budowy i rozpadu. Musimy budować chrząstkę w tym samym tempie, w jakim ulega ona zużyciu, aby stawy były zdrowe.

Kiedy chrząstka się zużywa, oznacza to albo szybsze tempo jej rozpadu, albo wolniejsze tempo jej budowy. Co pęka i co się buduje? Czytaj dalej.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów Osteoarthritis

Stan ten dotyczy zazwyczaj tylko jednego lub kilku stawów na początku, najczęściej w stawach palców u rąk, dużych palców u rąk, szyi, dolnej części pleców i częściej w kolanach. U niektórych osób wczesnymi objawami jest sztywność stawów po śnie, która ustępuje po przesunięciu stawów.

Gdy stawy te są obciążone, organizm próbuje naprawić chrząstkę, co prowadzi do nowego wzrostu chrząstki i tkanek wokół niej. Powoduje to powiększanie się stawów lub tworzenie się ostrogi kostnej.

Choroba zwyrodnieniowa stawów często dotyczy kręgosłupa, szyi lub dolnej części pleców. Gdy przerost kości naciska na nerwy, powoduje ból. Podobnie jak w innych formach zapalenia stawów, jak dna moczanowa, choroba zwyrodnieniowa stawów zwykle atakuje, gdy dotknięte nią części są zimne, zwłaszcza podczas deszczowych dni lub w nocy podczas snu, lub wcześnie rano.

Jeśli nie jest leczona, choroba zwyrodnieniowa stawów może być kalectwo i stracić zakres ruchu. Ostatecznie, stawy mogą nie być w stanie wyprostować się lub zginać.

Przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów (Osteoarthritis)

Jak wspomniano powyżej, przyczyna choroby zwyrodnieniowej stawów jest czymś więcej niż tylko zużyciem. Biegnący na długich dystansach nie wydają się być bardziej narażeni na rozwój tego schorzenia. Ale jeśli i kiedy pojawi się choroba zwyrodnieniowa, bieganie na długich dystansach pogorszy sytuację.

Oto niektóre z przyczyn choroby zwyrodnieniowej:

 • Niedobór kilku antyoksydantów i niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy C, D, E i B3, które są niezbędne do utrzymania zdrowej chrząstki.
 • Nadmierna produkcja wolnych rodników, enzymów żrących i cytokin zapalnych, które powodują zapalenie i zwyrodnienie chrząstki.
 • Masa ciała może przyczyniać się do tego zaburzenia, ponieważ zwiększa ono obciążenie dotkniętych nim stawów noszących ciężar ciała.
 • Wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność do budowania chrząstki i jej odbudowy.

Propozycje dietetyczne/sugestie dotyczące stylu życia

Znajomość i zrozumienie przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów pomoże Ci zmienić dietę i styl życia, aby zapobiec dalszemu rozwojowi tego stanu zapalnego.

Doskonałym naturalnym sposobem na opanowanie stanu zapalnego jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych w celu poprawy jego układu odpornościowego. To z kolei chroni nasze zdrowe komórki przed zniszczeniem stanu zapalnego.

Jak to zrobić? Po pierwsze, musi nastąpić zmiana stylu życia. Dowiedz się, co robią wolne rodniki, aby zniszczyć organizm i wyeliminować je z życia w jak największym stopniu.

Przeciwutleniacz jest najlepszym narzędziem do zwalczania wolnych rodników w twoim organizmie i "oczyszczania" twojego ciała z toksyn. Ważne jest, aby włączyć dietę, która jest bogata w owoce i warzywa dla naturalnych antyoksydantów i niezbędnych składników odżywczych, które są tak krytyczne w kontrolowaniu tego stanu.

Substancje fitochemiczne pochodzące ze związków roślinnych pomagają chronić przed uszkodzeniami komórkowymi, a nawet mogą regenerować chrząstkę.

Oprócz ulepszonej diety, obejmują również ćwiczenia rozciągające, wzmacniające i posturalne, po których następuje odpoczynek dla bolesnych stawów. Unieruchomienie bolesnego stawu może pogorszyć jego stan. W miarę możliwości należy wykonywać ćwiczenia aerobowe o niewielkim wpływie na organizm, takie jak spacery, pływanie czy jazda na rowerze.

Jedzenie, którego należy unikać: Kwaśne pokarmy, takie jak pomidory i owoce cytrusowe, ziemniaki, bakłażany, pikantne jedzenie, tłuszcze zwierzęce (smalec), przetworzona żywność, biały cukier, produkty mleczne, kawa, olej omega-6 i zabójcza mąka kukurydziana.

Żywność, która pomaga: Żywność o wysokiej zawartości miedzi pomaga utrzymać zdrową chrząstkę, np. rośliny strączkowe (jęczmień, soczewica), grzyby, orzechy (migdały, orzechy laskowe, pistacje). Żywność o wysokiej zawartości antyoksydantów, np. ciemnozielone i żółto-pomarańczowe warzywa, olej omega-3, zwłaszcza z łososia.

Pomocne są również potrawy zawierające siarkę, takie jak czosnek, cebula, kiełki fasoli i kapusta.

To jedzenie może spowodować odwrotny ból stawów!

Świadectwa od kolegów sokowirników, których bóle stawów poszły od picia soku z korzenia imbiru:

Zalecane jedzenie lecznicze, aby zapobiec chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Możesz i powinieneś jeść dużo warzyw, ale nie ma to jak picie zielonych soków warzywnych. Zielone soki są tak skuteczne w oczyszczaniu naszego organizmu z toksyn, zmniejszając tym samym stan zapalny.

Wykazano, że kapusta i seler naciowy znacznie zmniejszają bóle stawów. Soki te należy pić regularnie z zielonymi warzywami liściastymi, takimi jak szpinak i jarmuż.

Burak ćwikłowy i goryczka są niesamowitymi środkami oczyszczającymi wątrobę i nerki. Detoksykują one wątrobę i nerki, poprawiają ich funkcje i chronią przed nadmiernym spożyciem alkoholu i innymi toksynami.

Ananas, papaja, ogórek i korzeń imbiru to doskonałe pokarmy przeciwzapalne, które powinny znaleźć się w Twojej diecie, jeśli masz problemy ze stanami zapalnymi.

Niektóre sugerowane kombinacje (pomiar na jedną porcję):

 • 2 zielone jabłka + 1 ogórek + 6-8 żeberek selera
 • 2 zielone jabłka + 1 koper włoski + pęczek szpinaku + ¼ plastra cytryny + kciuk wielkości imbiru
 • 2 marchewki + 6 żeber selera + ¼ główki kapusty + kciuk wielkości imbiru
 • 2 zielone jabłka + 6 żeberek selera + 6 liści Collard zielonych + ¼ cytryny
 • 3 zielone jabłka + 1 ogórek + 1 mały gorzki gourd + ¼ cytryny
 • 1 ogórek + 2 średnie buraki + ½ cytryny
 • 2 zielone jabłka + ½ małego ananasa + 6-8 liści jarmużu + ¼ plastra cytryny
 • 1 uncja soku z trawy pszennej, czysty, z wyciskiem z cytryny Herbata cytrynowo-imbirowa